Újlipótváros


Újlipótváros, vagy ahogy a pesti köznyelv gyakran nevezi: Lipócia.

Duna-parti városrész, s 1950 óta tartozik a tizenharmadik kerülethez, azóta, mióta a Margitszigettel együtt szakították el Lipótvárostól.

A tizenkilencedik század elején a terület még Pest határának beépítetlen része volt, de ahogy az ipar fejlődött, Újlipótváros is benépesült.

A mai Vígszínház területétől Északra volt a Suhajda szegénytelep, amely Suhajda úr tulajdonában volt és ő munkásoknak alakított ki lakásokat. A Nagykörút mellett bérlakásokat építettek, s az ipar teljesen kiszorult innen. Ebben az időben nyerte el Újlipótváros a mai arcát.

Felépítették a Vígszínházat 1896-ban, a Váci úton gépgyárak, mezőgazdasági üzemek alakultak. Felépült a Magyar Villamossági Rt. telepe. Több malom is készült. A Pannónia utcában volt a Gyapjúmosó gyár, és ez egészen az 1970-es évekig működött.

1911-ben felépítették a Palatinus házakat a Pozsonyi út nyugati részén, de csak az 1920-as évek végén kezdődtek a bérlakás-építkezések téglaépítésű házakkal. A Palatinus elnevezés onnan származik, hogy az épületek azokon a telkeken állnak, amelyeket a nádori család kapott Margitszigetért cserébe.

Számos elismert művész, tudós, tanár, ügyvéd, orvos nőtt fel és élt itt.

A Palatinus-házak építésével egy időben megépítették a Népházat, amely egyszerre működött munkásszálóként. művelődési-kultúrális központként és műhelyeiben munkát biztosított munkanélkülieknek is. Ráadásul a Népház könyvtára volt az első közkönyvtár Budapesten.

Sok zsidó család is ide költözött Lipótvárosból, s a második világháború alatt az újlipótvárosi házak, amelyek közel helyezkedtek el a Szent István körúthoz, úgynevezett védett házak voltak, így a zsidó lakosok védelmet kaptak. Külföldi konzulátusok és követségek védelme alatt álltak ezek a házak. Ezekhez a házakhoz köthető Raoul Wallenberg svéd diplomata, a magát spanyol konzulnak kiadó olasz kereskedő, Giorgio Perlasca és Carl Lutz svájci konzul tevékenysége.


Duna parti út Újlipótvárosban; fotó: Kmiki87


5-6 emeletes lakóházak találhatók a déli részén, bérházak és lakótelepek az északi felén, de itt van a Vígszínház, és a Szent István park is. A kilencvenes évektől pedig lakóparkok is megjelentek itt.

Újlipótváros hires szülötte Radnóti Miklós, és Polgár Ernő is, aki író, irodalomszervező, szerkesztő, dramaturg és művelődéstörténész is.



Forrás:

wikipedia

Felső kép: epiteszforum.hu

Tetszett a cikk?

 

 

SzínesVilága cikkajánló

Kleopátra elődei
Történetek, Emberi történetek
Kleopátra máig népszerű, főként a hatalom miatt, amire nőként szert tudott tenni és persze a halála sem mindennapi volt.
Lehel Csarnok
Utazás, Élmények, beszámolók Történetek
A Ferdinánd, Lehel, majd Élmunkás téri piacként emlegetett vásártér sok gondot és fejtörést okozott.
Az őszi erdő vitamindús gyümölcsei
Egészség, Megelőzés
Az erdő gyümölcsei nemcsak kulináris élményt nyújtanak, az egészség megőrzését is szolgálják.
Pozitív gondolat a túlélés anyja.
Életmód, Élet
Jóval erősebb vagy, mint gondolod. Ezt ne feledd! Honnan tudom? Onnan, hogy ezzel mindenki így van.
A színek és virágok ünnepe
Nagyvilág, Érdekességek
A Virágkarnevál lényege, hogy hatalmas, virágokkal díszített kocsik vonulnak fel egy előre kijelölt útvonalon
Imádni való és cuki a kis repülőmókus
Cukiságok, Állati cukiságok
A japán törpe repülőmókusok egyszerűen imádn ivalók.
Budapest, Budapest, te csodás...
Utazás, Élmények, beszámolók Történetek
bemutatkozik a 13. kerület
Akiknek minden fekete-fehér, mégis ettől színes a világ: karrierlehetőségek mérnököknek a vidéki Magyarországon
Kiemelt, Pr cikk
A mérnöki munka világa kívülről talán ridegnek, számokkal és rajzokkal teli asztalok világának tűnik. Valój ...
Ő volt az első kutya a Fehér Házban
Cukiságok, Állati cukiságok
Major a történelem során az első kutya, akinek lehetősége nyílt beköltözni a Fehér Házba.

További cikkek »