Az Év legjobb Művészi Vadfotói 2021

A magyarok, mint mindig, most is kiválóan szerepeltek a pályázaton. Nemcsak a végső győztes, Tökölyi Csaba ért el sikert, de Daróczi Csaba elnyerte a Legjobb Portfólió díját, a fiatalok között pályázó, Koncz-Bisztricz Tamás pedig 5 kategória-győzelmet tudhat magáénak.

A WildArt Photographer of the Year, vagyis az Év Művészi Vadfotósa 2021 című fotópályázat idén januárban indult Angliában, Rob Read természetfotós és író kezdeményezésére. Rob Read neve ismerősen csenghet azoknak, akik követik a fotós pályázatokat, mert korábban ő indította el útjára az Év Madárfotósa (Bird Photographer of the Year) pályázatot is. A madaras pályázatot otthagyva szervezte meg ezt a különleges, 10 hónapon át tartó versenyt. 2021 csodálatos év volt a verseny szempontjából. Több mint 10 500 kép érkezett a szervezőkhöz 700 fotóstól, akik a világ 47 országát képviselik, így már az első naptól kezdve egy színvonalas nemzetközi vadfotós verseny lett. Minden hónapban egy-egy adott témára küldhettek be képeket a jelentkezők. A verseny tíz hónapig tartott, és részt vehetett kortól, nemzetiségtől függetlenül bárki, a képzett profi fotósoktól kezdve a lelkes amatőr hobbifotósokig. A nemzetközi, elismert vadfotósokból álló zsűri a művészi színvonalú, kreatív és eredeti megközelítésű fotókat kereste, és nem volt számukra lényeges, hogy ritka, egzotikus fajokról készült képek készüljenek. Az sem volt kizárás, ha a fotós okos telefonnal készítette el művét a pályázatra. Kifejezetten művészi alkotásokat vártak, összesen 10 kategóriában, és a 10 kategória győztesét 2021 tíz hónapjában mutatták be. Minden egyes hónapban egy-egy természetvédelmi projekt számára gyűjtöttek adományokat, ez is volt a verseny egyik fő célja. Ezt a nevezési díjakból finanszírozták: egy kép beküldéséért 6 fontot (2500 forint) kellett fizetnie a pályázónak, de 10 fontért már 5 képet is beküldhetett bárki, aki részt szeretett volna venni. Habár minden hónapban osztottak díjakat, amit az egyes kategóriák nyertesei kaptak, természetesen év végén megválasztották az év legjobb fotóját is, amely az egyes kategória-győztesek közül került ki.

Nedvesség, Tér, Szemek, Kapcsolat, Fény, Absztrakt, Monokróm, Udvar, Mozgás, Szín témákban keresték a legjobb fotókat.

Mint minden más fotós versenyen, itt is kiemelkedően szerepeltek a hazai fotósok, minden egyes hónapban kaptak díjakat, és a legnagyobb sikert is magyar fotós érte el. A legelső WildArt Photographer of the Year fődíjasa, Tökölyi Csaba lett Magyarországról, aki a Fülöp-szigeteken készített cetcápa fotójával lett először Monokróm témakörben kategória-győztes, és így alkotásával megküzdhetett az Év Művészi Vadfotósa címért, amit aztán meg is nyert. A kép a Fülöp-szigeteki Oslobnál készült, ahol egy ideje már tiltott a cetcápák vadászata.

De nemcsak Tökölyi Csaba szerepelt remekül a magyar fotósok közül, Daróczi Csaba kapta a Legjobb Portfólió díjat, hiszen minden egyes hónapban, minden kategóriában pályázott egy, vagy több képpel, és csodálatos alkotásai születtek, mint mindig.

Mutatok néhányat közülük:

Fotó: Csaba Daróczi/ WildArt Photographer of the Year

Fotó: Csaba Daróczi / Wildart Photographer of the Year

Fotó: Csaba Daróczi / WildArt Photographer of the Year

A felnőtt kategória-győztesek:

Nedvesség-kategória; Fotó: Marek Mierzejeski, Lengyelország / WildArt Photographer of the Year

Tér-kategória; Fotó: Adam Stunkel, Egyesült Államok / WildArt Photographer of the Year

Szemek-kategória; Fotó: Trai Anfield / WildArt Photographer of the Year

Kapcsolat-kategória; Fotó: Amit Eshel, Izrael / WildArt Photographer of the Year

Fény-kategória; Fotó: Bernhard Schubert, Ausztria / WildArt Photographer of the Year

Absztrakt-kategória; Fotó: Rachel Piper, Egyesült Királyság / WildArt Photographer of the Year

Monokróm-kategória; A végső győztes. Fotó: Csaba Tökölyi / WildArt Photographer of the Year

Udvar-kategória; Fotó: Jan Piecha, Németország / WildArt Photographer of the Year

Mozgás-kategória; Fotó: Mohammad Murad, Kuvait / WildArt Photographer of the Year

Szín-kategória; Fotó: Jan Piecha, Németország / WildArt Photographer of the Year

A verseny ifjúsági kategóriáját pedig 5 hónapban is Koncz-Bisztricz Tamás nyerte, akinek neve egyébként gyakran ki van emelve más fotós pályázatokon is. Sajnos, a fiataloknál nem ő lett a végső győztes, a fődíjat végül az új-zélandi D’Artagnan Sprengel kapta meg, mert a fiatal fotós világító férgeket ábrázoló fotóját választották.

Mutatok néhány kategória-győztest a fiatal győztesek közül:

Nedvesség-kategória; Fotó: Tamás Koncz-Bisztricz, Magyarország / WildArt Photographer of the Year

Tér-kategória; Fotó: Tamás Koncz-Bisztricz, Magyarország / WildArt Photographer of the Year

Szemek-kategória; Fotó: Tamás Koncz-Bisztricz, Magyarország / WildArt Photographer of the Year

Kapcsolat-kategória; Fotó: Tamás Koncz-Bisztricz, Magyarország / WildArt Photographer of the Year

A végső győztes ifjúsági fény-kategóriában. Fotó: D’Artagnan Sprengel, Új-Zéland / WildArt Photographer of the Year

Absztrakt-kategória; Fotó: D’Artagnan Sprengel, Új-Zéland / WildArt Photographer of the Year

Udvar-kategória; Luca Lorenz, Németország / WildArt Photographer of the Year

Mozgás-kategória; Ilai Porat, Izrael / WildArt Photographer of the Year

A tíz tematikus győztes képet egy albumban fogják kiadni 2022 januárjában. Ezúton is gratulálok a győzteseknek és a döntőbe került alkotóknak.